Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

majko.sk
Označenie inzercie
Miloš Majko

Označenie inzercie

  Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia Nahorny Karabach
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Jordansko Izrael
Označenie inzercie
Expedicia DONBAS 2016
Označenie inzercie
Expedicia DONBAS 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedícia Moldavsko - Podnestersko - Ukrajina   2015
Označenie inzercie
Obcan rozhodni -MAJKO
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Historické fotografie
Sereď
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie
Linky
Videá

Za polárny kruh na VW, časť 4 : Ladoga, Belomorsk, za Polárnym kruhom

226 Lukáš za volantom

Dominika Hajdu |   Z Petrohradu sme vyrazili k Ladožskému jazeru, kde nás mal Lukáš zaviesť na miesto, kde spali s kamošom pred troma rokmi. Po asi hodinovej zápche za Petrohradom, kde nám okolití cestujúci veselo kývali a fotili si nás, sme sa už za tmy dostali k mestečku Novaja Ladoga. Tam sme po chvíli blúdenia prišli na lúčku, ktorá bola pravdepodobne v blízkosti kafilérie, pretože bol všade jemný smrad, pravidelne sme počuli 'múkanie' kráv, 'ihíkanie' koní a zvláštny prenikavý zvuk, ktorý Maťovi silno pripomínal rezanie zvierat. Za tmy to pôsobilo dosť desivo, Kala s Maťom si od nás pred spaním do stanu požičali kaser, že pre istotu.

Tak sme sa ráno čo najrýchlejšie zbalili s plánom dostať sa na breh Ladogy, pofotiť a okúpať sa. Lenže odbočku za mestom sme nejako minuli a na ďalšiu sme sa dostali až za cca 50 km. Vďaka zlej navigácii domácich sme chodili hore dole z dediny do dediny, kým sme nenarazili na dôveryhodnú pani z obchodu. Tá nás poslala na šotolinovú cestu, po ktorej sme samozrejme už raz išli. Podľa našej mapky to vôbec nevyzeralo ďaleko, lenže ruské vzdialenosti v tomto vedia byť klamlivé. Po hodine a pol priemernej rýchlosti 30 km/h dostali do maličkej dediny, ktorí mala za názvom -City. Tam sme si pofotili maják, okúpali sa pri veľkom dlhom móle s miestnymi deťmi a zase naspäť tou istou cestou na M18, ktorá vedie až do Murmansku.

M18 je nekonečne dlhá rovná asfaltová cesta, ktorá má od Petrhoradu do Murmansku asi 1300 km. My sme po nej dali naraz tak 600-700 km až do mesta Belomorsk, k zálivu Bieleho mora. Bolo pol tretej a západ slnka sa dal porovnať s tým naším tak o ôsmej večer. Všetci sme sa v eufórii začali spontánne smiať. Na jednej strane nám odľahlo, na druhej strane sme si uvedomili, ako ďaleko už sme od domu. Bolo tam veľmi romanticky až na húfy atakujúcich komárov, tak sme sa pre pokojný štvorhodinový spánok v aute museli jemne pritotráviť repelentom. Na M18 nás všetkých najviac prekvapila novovybudovaná hladká vozovka, ale hlavne stavbári, ktorí na nej naozaj nonstop pracovali. Okolo ôsmej večer sme sa začali čudovať, čo tam ešte robia, že naši by už boli by už boli dávno doma a neprestali sme sa čudovať až do pol tretej ráno. 

Naším cieľom bola stále Kandalakša, prvé väčšie mesto za polárnym kruhom, ktorý už vôbec nebol ďaleko, tak 250 km. Na ďalšie ráno už M18-ka nebola taká hladká. Začali sa striedať asfaltové úseky s hrkotajúcou šotolinou, takže aj naša priemerná rýchlosť sa z obľúbenej osemdesiatky musela obmedziť. Ale podarilo sa a v poobedňajších hodinách sme prišli k vytúženému monumentu s nápisom Polarnyj Krug, spravili tisíc fotiek z každej strany a hodnú chvíľu nechali čakať nervózne podupkávajúcih Rusov, ktorí chceli mať tiež pamiatku na prekročenie tohto míľnika.

Kúsok pred Kandalakšou sme prešli cez policajný čekpoint na hranici medzi republikami Karélia a Murmanskou oblasťou, kde nám vždy jemne stiahne žalúdok. Zatiaľ nás inak nikde nezastavili policajti, čo sa celkom vymyká štandardu, ktorý sme sa dočítali v skoro každom cestopise. Neviem, či máme len šťastie alebo naozaj vyzeráme ako profesionálni expedičáci.:) Kandalakša bola typickým mestom bez histórie postaveným za socializmu- všetko bolo šedé. Na postnutie blogov sme potrebovali reštiku s wi-fi, načo sme sa opýtali dvoch mladých šestnástiek, ktoré nám navrhli, že nás tam zavedú. Celú cestu sa chichotali a my sme ich so strachom v očiach nasledovali cez malé desivé uličky. Kafé, ako Rusi volajú takmer všetky druhy podnikov (reštaurácie, kaviarne, motoresty…) bola extrémne gýčová s farebne blikajúcimi umelými stromčekmi a igelitmi potiahnutými cez stoly. Boli sme si nakúpiť vo veľkom supermarkete, kde sme si konečne kúpili morské špeciality a všetko potrebné na večernú minioslavu menín. Keďže nemali grilovacie rošty nad oheň, Kala s Maťom za nákup nad 800 rubľov získali Grilmaster Flash 3000 na prípravu rýb, mäsa a všeličoho iného. Najväčší šok z sme sme mali z troch 9-10 ročných detí sediacich do kruhu za supermarketom, ktoré fetovali toluén. Aj keď sme šli okolo a nonstop na nich civeli, tvárili sa úplne prirodzene. Podvečer sme pokračovali juhovýchodne smerom na Umbu na pláž k Bielemu moru. Po malej lesnej ceste sme našli krásnu osamotenú pláž s výhľadom na otvorené more, až na to, že bol odliv a k moru sme museli cez kamene kráčať tak 10 minút. Ja s Kelsom sme si hladní ako predjedlo uvarili v morskej vode pol kila kreviet a Maťo zatiaľ spravil oheň na ryby. Ako hlavný chod sme mali miestneho lososa na ohni so zemiakmi v pahrebe. Po pár dňoch strávených v aute, kde nonstop jeme iba chlieb, sme si konečne vychutnali teplé jedlo a ešte aj v podobe miestnej morskej kuchyne. A aby bola oslava perfektná, kúpili sme aj prvú ruskú vodku, ktorú sme mali vďaka našej chladničke z Dometicu vychladenú a ešte k tomu s ľadom. Na noc sa konečne zdvihla hladina mora a my sme sa tešili, ako sa ráno po prílive okúpeme. Ale príliv a odliv asi na severe nefunguje ako u nás, lebo keď sme sa o pár hodín zobudili, voda už bola zase ďaleko. Vykašľali sme sa teda na kúpanie a odišli ešte východnejšie na Kuzomeň, kde mala byť ojedinelá púšť za polárnym kruhom.

Príbeh dvoch tímov: Ešte by sme radi vysvetlili, prečo sme stále oddelení od druhého tímu. Ten kvôli technickým komplikáciam vyrazil o tri dni neskôr, takže sme sa mali stretnúť v Petrohrade. Tam nám prišla sms, že sú zaseknutí v Lotyšsku pri Rige, lebo sa im niečo stalo s autom. Dva dni nikto v servise nevedel zistiť, čo sa im stalo a kde je problém. Vymenili nové čerpadlá, elektriku, za opravu samozrejme museli platiť a auto stále nešlo. Na tretí deň sa zistilo, že majú zhorenú riadiacu jednotku, takže v Rige museli ostať ďalšie dni, kým v servise objednali a namontovali novú. Veľmi nás mrzí, že sme doterajšie zážitky nemohli prežívať spolu, ale už sú na ceste za nami a v najbližších dňoch sa stretneme tu hore na Kole.

 

- - -

Pôvodne vložený článok sa nachádza na: http://www.reporter24.sk/clanky/za-polarny-kruh-na-vw-cast-4-ladoga-belomorsk-za-polarnym-kruhom/

Fotogaléria k článku:

226 Cesta na jazero Ladoga
Autor: Dominika Hajdu
Popis: Cesta na jazero Ladoga
226 Kúpanie v obrovskej a čistej Ladoge
Autor: Dominika Hajdu
Popis: Kúpanie v obrovskej a čistej Ladoge
226 1111 km od Petrohradu
Autor: Dominika Hajdu
Popis: 1111 km od Petrohradu

Zobraziť všetky fotografie
226 Predjedlo: krevety v morskej vode
Autor: Dominika Hajdu
Popis: Predjedlo: krevety v morskej vode
226 Večera: losos so zemiakmi na ohni
Autor: Dominika Hajdu
Popis: Večera: losos so zemiakmi na ohni

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
Foto Atelier Majko
Označenie inzercie
Reporter24.sk - Slovenský spravodajský portál - internetová televízia
Označenie inzercie
Považie On Line
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Označenie inzercie
BEZPECNE MESTO
Označenie inzercie
Bratislava nahlas
Označenie inzercie
Sered On Line
Označenie inzercie
Ján Budaj
Označenie inzercie
INFOSLOBODA
Označenie inzercie
Bratislava Live
Označenie inzercie
Orava-Kysuce
Označenie inzercie
CYKLOCESTOVANIE
Označenie inzercie
Novohrad a Podpolanie
Označenie inzercie
Policia On Line
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie

Milos Majko

Create Your Badge
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
Cestovanie 4
Označenie inzercie
Bottom panel

© majko.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na majko.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign

BEZPECNE MESTO
Označenie inzercie
Obcan rozhodni
Označenie inzercie
ALBANIA dovolenka 2014
Označenie inzercie