K symbolickej "Železnej opone" ako pamiatke na minulosť opäť bližšie

K

miestneho bývalého pohraničiara slúžiaceho na Železnej opone za socializmu, odviezli drevené stĺpy  a ostnatý drát. Ide o originály, ktoré po desaťročia bránili Čechoslovákom opustiť krajinu smerom na západ a teda preč z totalitného režimu v Československej socialistickej republike. Tieto originálne stĺpy sú dnes už doplnené o originálne plechové smaltované tabule označujúce štátnu hranicu za čias socializmu nachádzajúce sa tak isto v zbierke média. Práve tieto tabule spolu so stĺpmi a ostnatým drôtom budú tvoriť kúsok spomienkovej Železnej opony priamo pri štúdiu. Vyhotovená bude presne podľa dobovej dokumentácie a vďaka dlhoročnej trpezlivosti aj z originálnych komponentov, čo je o to hodnotnejšie. Už desiatky kilometrov od tzv. “Železnej opony”, teda štátnej hranice ČSSR od Nemeckej spolkovej republiky a Rakúska boli monitorované bezpečnostnými zložkami štátu a tajnou službou ŠTB. Na vstup do stráženého hraničného pásma boli potrebné písomné povolenky, ktoré mohla dostať len preverená osoba, zpravidla príslušník pomocnej stráže ZNB, spolupracovník ŠTB, alebo obyvateľ dediny susediacej s kontrolovaným hraničným pásmom. Povolenky vyzerali takto: Ak má niekto vedomosti o ďalších originálnych artefaktoch danej doby, prosíme ohláste sa, radi sa dohodneme o ich odkúpení a využití na muzeálne účely. Tu je článok zo septembra 2020: https://www.seredonline.sk/2020/09/13/cast-originalnej-zeleznej-opony-z-hranic-od-znojma-dnes-skoncila-v-seredi/]]>

2 komentáre

  • Ta cedula Cssr je trapny fake za 50 euro. Predavaju a vyrabaju sa sa uz 20 rokov. Do muzea to nepatri. Trapas

  • Plota niet a jeto vidieť ako dobre sa máme. Po uliciach kopa žobrákov, bezdomovcov, drogárov, banditou, vražda na objednávku. Rozkradanie štátu, úradnikma štátu. Skorumpovaná polícia, justícia. Žijeme v špinavom svete a je nám dobre. Čo bolo ma nezaujíma, ide o to ako žijeme dnes, je nám dobre na pi. Po uliciach horia autá vivat demokracia.

Miloš Majko

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.