Skip to content

Situácia v súvislosti s Ukrajinou sa vyostruje. Letecké spoločnosti odmietajú do jej vzdušného priestoru púšťať svoje lietadlá

Obavy z otvoreného vojenského konfliktu na Ukrajine a neochota poisťovacích spoločností poisťovať lietadla využívajúce vzdušný priestor Ukrajiny spôsobuje neochotu leteckých spoločností lietať na Ukrajinu. Dokonca jej vzdušný priestor využívať na prelety do iných destinácií sveta.

Prvé zrušili lety a prelety na Ukrajinou holandské  KLM, následne jeden z Írskych leteckých prepravcov (svoje lietadlo smerujúce pôvodne do Kyjeva presmeroval do Moldavského Kišineva) a pridávajú sa ďalšie letecké spoločnosti. Opatrenia zvažuje aj nemecká letecká spoločnosť Lufthanza.

Medializované informácie o blížiacom sa otvorenom vojenskom konflikte tak naberajú na vážnosti a už dnes je možné hovoriť o situácii ako vážnej.

Stiahnutie diplomatov a ich rodín pôsobiacich na zastupiteľských úradoch USA a ďalších krajín z Kyjeva a výstraha pred cestovaním na Ukrajinu vydaná aj našim MZV svedčí o eskalácii napätia. Ide totiž o štandardné kroky pri výrazne sa zhoršujúcej bezpečnostnej situácii a pred očakávaných konfliktom.

Zastávame názor, že vojnu si neželá skutočne žiaden bežný občan ktorejkoľvek krajiny, no je faktom, že bežný občan o tom, či ozbrojený konflikt bude alebo nie, nerozhoduje.

Na Ukrajine vojna je už sedem rokov. Ide o konflikt viac menej lokálny, no aj ten veľmi citlivo vnímajú obyvatelia celej Ukrajiny. Ak nie pre iné tak preto,  lebo do vojny odchádzajú vojaci nielen z východnej a centrálnej časti Ukrajiny, ale aj z časti západnej, ktorá s nami susedí.

Je smutné, že práve hroziaci otvorený vojnový konflikt na Ukrajine vyslovene zneužíva aj výrazná časť opozície a snaží sa občanov Slovenska hecovať a propagandu zneužívať pre vlastnú popularizáciu.

– – –

Zopár pohľadov na Ukrajinsky Donbas z expedicii vykonaných pred cca 6 rokmi. Viac nájdete v reportážach uverejnených na http://www.naEXpediciu.sk