Originály samizdatov sú k dispozícii v Múzeu totality

O

A sú darované prostredníctvom OZ Samizdat.sk.

Práve celý ročník za socializmu ilegálne tlačeného a rozširovaného samizdatu  „Zrno“ a niekoľko čísiel samizdatu  ďalších titulov našlo miesto pri cyklostyle, teda zariadení na akom boli samizdaty za socializmu ilegálne tlačené.

Múzeum totality pravdepodobne ako jediné súkromné múzeum disponuje až tromi druhmi tlačiarenských strojov z doby socializmu zvaných „cyklostyl“. Manuálne ovládaný cyklostyl, obdobný masívnejší vo verzii elektrickej a dokonca aj klasický stará tzv. „ormig“, čo je liehový rozmnožovací stroj.

Iba niekoľko mesiacov dozadu sa nám podarilo zabezpečiť aj 16 balení originálnej cyklostylovej farby a niekoľko čistých rozmnožovacích blán. Keďže v múzeu sa nachádzajú aj klasické písacie stroje, pripravujeme praktickú ukážku tlače cyklostylom.

Rozmnožovacie blany boli v minulosti verejnosti nedostupné a v štátnych podnikoch a na úradoch boli prísne evidované. Disidenti čisté a nepoužité rozmnožovacie blany na tlač samizdatov získavali od známych rovnako, ako aj väčšie množstvo bežného kancelárskeho papiera.

Sme radi, že Múzeum totality dnes už disponuje nielen tlačiarenskou technológiou, ale aj ukážkami originálov samizdatov.

Pridať komentár

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.