Bude rizikom nechať sa operovať v slovenskej nemocnici?

B

Keď už dnes medializovaný prípad vyoperovania nesprávneho oka pacientovi neprebudí kompetentných z dlhodobého spánku a ignorovania potreby významne a rýchlo meniť pomery v slovenskom zdravotníctve, tak už nepomôže nič.

Objektívne treba ale povedať, že nie súčasný minister a súčasná vláda naštartovali proces systematického úpadku nášho zdravotníctva. Upozornenia lekárov, zdravotných sestier a aj pacientov nebrala dostatočne vážne doteraz žiadna vláda. Všetci len hasili najvypuklejšie problémy, aby prežili prípadné protesty zdravotníkov a sebe zachránili dobre platené úradnícke zadky na ministerstvách a politickú kariéru jedného neschopného ministra za druhým. Systematickej náprave dlhodobo zanedbávaných problémov sa nevenoval žiaľ nik a každý z ministrov (nielen v tomto rezorte) sa chcel do histórie zapísať bombastickou reformou namiesto riešenia najzákladnejších problémov ako korupcia, klientelizmus a v zdravotníctve hlavne mimoriadne rýchly a vážny úbytok odborného personálu nielen za lepšími platmi ale aj podmienkami utekajúceho do zahraničia.

Problémom je, že bežný človek sa o skutočnom stave prakticky vo všetkom čo na Slovensku (NE)funguje dozvie až v momente, kedy potrebuje zložitejšie vyšetrenie a dnes vidíme, že už nedajbože aj operáciu. POZOR! Našťastie nejde o štandardný prípad, no už tejto jeden musí byť dostatočne vážnym výkričníkom pre kompetentných poukazujúcim na vážnu potrebu okamžite prijať opatrenia zabezpečujúce, aby zdravotníctvo nerobilo ani v jednom prípade nemohlo urobiť z človeka trosku a privodiť traumu na celý život nielen poškodenému pacientovi, ale aj jeho rodine a blízkym.

V takto vážnej veci nemohol zlyhať jednotlivec, ale musí ísť o chybu toho systému, za ktorého tvorbu, aplikáciu v praxi a kontrolu zodpovedajú konkrétni ľudia s menami a priezviskami. Nechcem volať po vypichnutí oka alebo oboch očí zodpovedným osobám, no trest za toto zlyhanie musí byť tak vážny, ako vážne je ublíženie pacientovi pripravením ho o zdravé oko. V prípade, že by sme mali očí toľko ako prstov na ruke, možno by existovala akceptovateľná forma ospravedlnenia a náhrady ujmy poškodenému, no v medializovanom prípade je to žiaľ nemožné. Pacient zostal trvale slepý a to si ďalší komentár a rozpisovanie sa asi nevyžaduje.

 

11 komentárov

  • Tisíce ľudí zomiera v nemocniciach kvôli nekompetentnosti personálu. Obzvlášť do tej našej Galantskej sa chodí len zomierať.

  • Stále sa len omiela postavenia nových nemocníc. Otázka znie . načo? Veď sme mali dostatok nemocníc, ale tie sa museli rozpredať, alebo ktovie čo ešte porobiť. Ten obrovský kolos rozostavený v Bratislave za x miliónov sa nakoniec zbúral. A na koniec – veď vyháňajú pacientov polomŕtvch domov na doliečenie, lebo tam môžu byť len určitú dobu. Viac sa o nich nikto nestará, či sa má o nich niekto starať? Tak načo stavať ďalšie nemocnice a to samozrejme, ako inak v Bratislave, lebo je pupkom sveta. Inde ich nepotrebujú. Všetko sa sústreďuje len na BA.

  • Ich to netrápi. Oni majú dosť peňazí na to, aby sa dali operovať v zahraničí.

  • Má čo podporiť zdravotníctvo keď peniaze môžu ísť na krúžky pre deti ako ( krúžok mariášu alebo náboženský krúžok nebeskej Panny Márie)

  • kedy budu zatvarat aj neschopnych arogantnych doktorov?toto by si v nemecku,svajciarsku nedovolili,oci by som mu vypichol spinavcovi,mnohym absolutne nezalezi,co ako koho operuju,beru to ako kusy,len aby mastna vyplata cinkla na ucet,cest vinimkam samozrejme.

  • Asi nedostal pečenú kačicu s lokšami “do vačku” tak sa nasrdil a vydlabal mu to zdravé… je to smutné, ťažko sa vcítiť do kože pacienta, ťažko veľmi ťažko to musi znášať a ovládať svoje pocity aby sa nezmenili myšlienky na činy….

  • Myslím že to dosť ťažko nesie aj samotná lekárka keďže z toho čo som čítal sa sama stiahla, vraj bola veľmi skúsená a robila aj prednášky a aj z toho upustila, asi to nie je ani pre ňu jednoduchá situácia, ja by som teda v jej koži nechcel byť … samozrejme v koži pacienta už vôbec ?

  • Chcete socialne zdravotnictvo pre vsetkych bez ohladu na zivotospravu tak ho tu mate. Kvalita slovenskeho zdravotnictva je priamo umerna kvalite spolocnosti a systemu. 😀
    Shit happens.

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.