Skip to content

Kultová socialistická lampa „RAKETA“ z V.D. Novoplast Sereď

Zbierka zameraná na firmy pôsobiace za čias socializmu v Seredi sa rozširuje. Po sériách odznakov bývalej NHS, viac ako tri desaťročia starom šumivom z Vinárskych závodov n.p., literatúre, niekoľkých kúskoch originálneho niklu z niklovky a ďalších zaujímavých kúskoch zo sereďských závodov, sa nám konečne podarilo zaobstarať aj dnes už kultovú lampu „RAKETA“ za socializmu v rokoch 1960 až asi 1970 vyrábanú vo V.D. Novoplast Sereď.

Práve takáto lampa na drevených alebo oceľových nohách nemohla chýbať snáď v žiadnej sereďskej domácnosti.

Lampy boli vo farbách červená, žltá, zelená a modrá. Možno aj v iných, o ktorých nemáme vedomosť.

Ak sa takáto dnes už nepotrebná lampa nachádza niekde odložená aj u vás neváhajte a kontaktujte nás. O Seredi chceme zhromaždiť maximum vecí, vďaka ktorým mesto (samozrejme okrem kriminality) poznali ľudia v celej ČSSR.

Ďakujeme.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality: