Skip to content

Originálny „sčot“ ako predchodca kalkulačky v čias Sovietskeho zväzu

Prečo z čias bývalého ZSSR? Nuž, u nás sa jednoducho takéto počítadlá v obchodoch nepoužívali. Opačne, v niektorých krajinách bývalého  ZSSR sú bežné aj dnes a to len preto, lebo sú jednoduché a predavačky, ale aj účtovníčky na na týchto jednoduchých mechanických dreveno kovových „zázrakoch“ dokážu počítať rýchlejšie, ako na kalkulačke.

Rovnaké mašiny sme skutočne videli používať na Ukrajine, v Ruskej federácii, ale aj v separatistami od Moldavska odtrhnutom  Podnestersku.

Inak vidieť ženičku za pultom rátajúcu na sčote rádovo v tisíckach rýchlosťou, na ktorú nestíhate reagovať, je naozaj zážitkom.

Tri kúsky – jeden klasický maxi a dva malé (asi cestovné), sme zakúpili na Kyjevskom blšom trhu. Už sú vystavené v Múzeu totality.

Ruské počítadlo 
Sčot

Ruské počítadlo, zvané sčot nebo sčoty (счёты), sestává z rámu s nejčastěji deseti tyčkami, z nichž všechny mají 10 kuliček kromě jedné, která má 4 kuličky (pro výpočty s čtvrtrubly). V zemích bývalého Sovětského svazu se sčot používal běžně v obchodech až do 90. let 20. století, kdy byl nahrazen elektronickými kalkulátory.

Zdroj: Wikipedia