Skip to content

Alfred Hitchcock a Traja pátrači – prvotné a najhodnotnejšie vydania

Naša generácia na tejto literatúre vyrastala. Bolo to čítanie plné napätia a očakávania  zvratov a odhalení.

V zbierke literatúry vychádzajúcej u nás aj za čias socializmu, sa po návšteve bazáru nachádza dokopy už šesť kníh. Štyri vydané v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a dve krátko po Nežnej revolúcii.

V každom prípade ide o pôvodné a najžiadanejšie vydania. Knihy sú v pomerne  zachovalom stave a už dotvárajú „obývačku“ múzea totality.

O Troch pátračoch:

Traja pátrači je americká detektívna knižná séria pre deti a mládež. Spočiatku vychádzala na Slovensku pod názvom „Alfred Hitchcock a Traja pátrači“. Pôvodný autor série je Robert Arthur, neskôr rôzni iní autori (aj nemeckí a rakúski). Príbehy sa odohrávajú v Californii v mestečku Rocky Beach, kde žije vodca detektívnej skupiny Jupiter Jones, ako aj jeho dvaja spoločníci Peter Crenshaw a Bob Andrews. Séria má momentálne 93 do slovenčiny preložených príbehov.

Originálna americká séria mala 43 kníh, ktoré boli v slovenskom preklade vydávané na preskáčku s nemeckými (pravdepodovne z dôvodu autorských práv). Knihy sú na sebe nezávislé. V knihách nie je určený presný vek ani jedného z 3 hlavných hrdinov. Ich vek sa ale na základe indícií odhaduje na 14-15 rokov.

Ku konci série boli vydané i dalšie 4 knihy zo série Find your fate (najdi svoj osud), kde si čitateľ sám určuje priebeh deja (knižky majú približne 15 rôznych koncov, ale len jeden vedie k úspešnemu vyriešeniu záhady). Zatiaľ len 2 boli preložené do slovenského jazyka (pozn. editora Marituc: neviem či tieto knihy sú rovnako i preložené alebo boli upravené a sledujú len jeden dej, keďže som čítal anglický originál)

Po ukončení originálnej série bolo vydaných ešte dalších 11 kníh zo série Crimebusters.

Následne bolo vydávanie kníh v USA ukončené a práva boli odkúpené vydavateľstvom v Nemecku, ktoré pokračuje s vydávaním kníh i v súčastnosti. V Nemecku dokonca vznikli i rozhlasové hry.

Do tejto doby boli natočené na motivy 3 pátračov dva filmy, ktoré ale 100% nekopíruju dej uvedený v knihách.

Zdroj: Wikipedia.org

Zaujímavosť o ktorej možno neviete:

Alfred Hitchcock – Hitchcock bol prvým „sponzorom“ Troch pátračov, ktorý zverejnil prvých 30 dielov. Posledná „Hitchcockova“ kniha pred jeho smrťou bola Traja pátrači – Záhada žraločieho útesu. Po tomto diele vo zverejňovaní príbehov pokračoval v Spojených štátoch Hector Sebastian avšak v mnohých krajinách v Európe zostalo Hitchcockove meno naďalej v príbehu.

Alfred Hitchcock nijakým spôsobom nezasahoval do obsahu kníh a jeho meno malo len marketingový význam, za ktorý dostal náležite zaplatené.