Originálne zástavy bývalého ZSSR, fotoaparát z roku 1951 a zápalky s komunistickou propagandou

O

Zástavy ZSSR teda máme dve – klasickú veľkú a aj takú zhruba štvrtinkovú. Veď uvidíte z expozície. Dvoje originálne socialistické zápalkové krabičky aj so zápalkami a čo je najdôležitejšie, s originálnou komunistickou propagandou. Ku krabičkám s Václavom Havlom, logom VPN a predstaviteľom Poľskej Solidarity Lechom Walesom, sú skutočné výborným doplnkom múzea. Ďalší starý fotoaparát ALTISSA  6×6 cm vyrobený niekedy okolo roku  1951  takmer nenesie známky opotrebenia. Bol vyrobený v Drážďanoch, je v originálnom puzdre a dokonca s originálnym návodom k nemu. Malý, no zaujímavý odznačik 16. výročia založenia DDR (NDR- Nemeckej demokratickej republiky) doplní originálnu zástavu, razítka v mojom cestovnom pase, niekoľko drobností z NDR, Nemeckých Mariek a- samozrejme kúsku Bermínskeho múru, ktorý som si osobne zapožičaným kladivom v roku 1990 priamo z Berlínskeho múru odrazil. Dva atlasy dejín budú len ako doplnok do knižnice, v ktorej sa obdobných publikácií nachádza už niekoľko. Napriek originálom Cibulkových zoznamov spolupracovníkov ŠTB  venovaných osobne ich vydavateľom Petrom Cibulkom pri osobnom stretnutí s ním v Prahe v roku 2015, sme zakúpili jeden exemplár určený na listovanie návštevníkmi múzea. Tento víkend bol okrem príprav priestorov na múzeum zaujímavý aj na dražby – už aby bol ďalší tovar na ceste k novému majiteľovi a na štúdium pre záujemcov o novodobú históriu ČSSR a doby našťastie už bývalej totality.  ]]>

4 komentáre

  • „…históriu ČSSR a doby našťastie už bývalej totality.“
    A o tej dnešnej, oveľa sofistikovanejšej sa kedy dočítame?

  • A čo tak spomenúť prozápadnú kapitalistickú propagandu – vymývania ľudských mozgov tým známym „Na čiernych životoch záleží“, Ešte aj do športu to demokrati západu zavliekli.

  • Anonym 15. júna 2021, 15:35 – co ma sucasnost spolocne s totalitou z pred roka 1989?
    Preco svinite diskusiu tykajucu sa exponatov do muzea nesuvisiacimi prispevkami?

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.