Krátko po Nežnej revolúcii Václav Havel navštívil aj Slovensko. Z jeho vystúpenia na Námestí SNP prinášame fotografie z nášho archívu. Foto: (C) Miloš Majko   Václav Havel (* 5. október 1936, Praha, ČSR – † 18. december 2011, Hrádeček) bol český spisovateľ a dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, vedúca osobnosť politických zmien v novembri 1989, bývalý prezident Československej socialistickej republiky a Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, posledný prezident Česko-Slovenska a prvý prezident Česka. V novembri 1989 sa stal vedúcim predstaviteľom „Nežnej revolúcie“. Do čela následného občianskeho hnutia sa postavili študenti a umelci. Na stretnutí v „Činohernom klube“ 19. novembra bol Havel ustanovený za vodcu „Občanského fóra“ a ako jeho kandidát bol 29. decembra 1989 ešte komunistickým Federálnym zhromaždením zvolený po 40 rokoch za prvého česko-slovenského nekomunistického prezidenta, ktorého zvolili komunisti jednohlasne. Druhýkrát bol zvolený za prezidenta po slobodných voľbách, 5. júla 1990. Počas jeho druhého funkčného obdobia však narastali rozpory medzi vtedajšou českou a slovenskou politickou reprezentáciou v názoroch na budúce usporiadanie. Hlboký rozkol vo Federálnom zhromaždení viedol k tomu, že Havel nezískal v júlových voľbách v roku 1992 dostatok hlasov. Hoci bol požiadaný, aby zotrval vo funkcii, než bude zvolený nový prezident, odstúpil 20. júla 1992 zo svojej funkcie a na niekoľko mesiacov sa z politického života stiahol. Dňa 26. januára 1993 zvolila Poslanecká snemovňa Václava Havla za prvého prezidenta Českej republiky. Jeho blízkym spolupracovníkom bol Ivan Medek, ktorý sa stal vedúcim prezidentskej kancelárie. Zdroj: Wikipedia – – – V Múzeu totality sa nachádza niekoľko kníh Václava Havla, originálne DVD, ako aj veľké množstvo článkov, v ktorých je o Václavovi Havlovi písané. Zároveň sú súčasťou zbierky múzea aj originály negatívov a diapozitívov z návštevy prvého porevolučného nekomunistického prezidenta Československa Václava Havla na Slovensku. ]]>

13 komentárov

 • ako veľmi je vidieť rozdiel medzi starými a tými novými fotografiami.akými fotoaparátmi ste fotil vtedy pán majko a čím fotografujete teraz?tie staré fotografie majú hodnotu

 • fotoamatér 19. decembra 2021, 23:29 – ano, ide o mimoriadne vzacne fotografie, resp. DIA pozitivy.
  Ich farebnost zodpoveda dobe, kedy boli fotografovane. Teda viac ako 30 rokov dozadu.
  V tom case som fotil fotoaparatom PRAKTICA a roznymi malymi automatmi. Spominam si na NIKON a nejaky tusim FUJI. Take mydielka, no s elektrickym posuvom filmu.
  Kinofilm mal 36 obrazkov a blesk ako aj optiku rovnako na urovni doby.
  Dnes mam na bezne fotografovanie zrkadlovku NIKON, hodne vyuzivam LUMIX so 60x optickym zoomom, v studiu klasicku zrkadlovku CANON 40D.
  No bezne fotim na mobil. Aj tieto zabery z muzea su fotene na mobil SAMSUNG NOTE 8. Ma velmi dobry fotak a vyhovuje mi. Na fotenie mobilom som si zvykol v Irane, kde som v 2019 urobil asi 8000 fotografii. Vsetky vyborne a som si isty, ze s fotakom by som neurobil ani stvrtinu.
  Myslim si, ze pri beznom cestovani pri mobile aj zostanem.

 • Bídy a nezaměstnanosti se bát nemusíte 😀 Alebo v době míru není potřeba vyrábět zbraně. Tento kretén s jeho bandou dodrbali Slovensko jak sa patrí. Za jeho éry tu popadali na hubu všetky veľké podniky, narástla nezamestnanosť, do americkej riti sa napchal až po členky a popúšťal z basy všetkých zločincov na základe jeho debilnej amnestie. Havel bol jednoducho zmrd zmrdov. A jedinú dobrú vec spravil 18.12.2011. Len škoda, že sa to nestalo skôr. Aspoň by bol prezidentom Dubček a nie henten proamerický opilec!!! I keď je otázne kto ho vlastne zvolil.

 • A kde bol zalezený 17.XI 1989? Vyliezol ako potkan z diery keď videl,že jeto bezpečné.Bol niekde spitý na mol určite bol varovaný ŠTB. Pre Slovensko neurobil nič dobré.
  Darmo ľud kričal Dubček na hrad záujejmČeských darebákov disidentov , komunistov a Slovenských kotolníkov bol iný lebo sa báli že Dubčeka nebudú môcť kradnúť a privatizovať.

 • Pre slovák 12:18 .: kašli na to, nestojí nám za rozčuľovanie. treba si ale uvedomiť, že ďaľšie generácie budú oblbované , aký to bol geniálny dramatik, politik a ktovie čo ešte; že ZSSR začal 2.sv. vojnu a podobné na hlavu obrátené veci. A na toto treba správne reagovať To že si ho SOl pripomína ? , má na to právo, ako aj robiť PR Veronike Remišovej …

 • Anonyms 20. decembra 2021, 14:40 – ano, poznam aj tuto navstevu, aj ked vtedy som nebol na namesti pritomny.
  Prave tu sme ukazali, ako tupy sme narod, narod bacov a hlupakov, ktori samotni zpomedzi seba neeliminovali tie skupinky ludi, ktore sa takto spravali.
  Presne to pomenoval Ferko Miklosko a nasledne o tom hovoril aj redaktor.
  My mame skutocne niekdy v genetike nutnost mat svojho „Janosika“ a nechat sa nim uplne zblbnut. Vtedy to bol Meciar a neskor jeho klony…

 • Oveľa menej pozitívne sa o ňom vyjadrujú samotní bývalí blízki pracovníci. Možno preto, že ho až dobré poznali. Už len kvôli tým prešľapom, ktoré uvádza vo svojom príspevku ČSSR 20. decembra 2021, 11:45 mal byť zatratený pod čiernu zem a nie ho velebiť.

 • Anonym 20. decembra 2021, 16:55 – veci treba vidiet v kontexte danej doby, alebo dalsich udalosti.
  Skuste sa pozriet na to, ako sa o nom vyjadrovali ti isti blizki spolupracovnici v case pred ´89 rokom, pripadne pocas revolucie.
  Viete, nie kazdeho ambicie boli naplnene. Nie kazdy chcel zostat na pouadi a nie kazdy bol ochotny akceptovat, ze z jedneho cloveka je prezident a iny zostava beznym clovekom.
  Ano, mam hodne informacii takpovediac z prvej ruky. Hovoril som OSOBNE s ludmi, ktori pri nom boli blizko, so Slovakmi, ktori poznali na vlastnej kozi podrazy a nedodrzane sluby.
  Presne k maximalnej eliminacii naslednych vplyvov a pocitov mnozstva ludi, je k dispozicii Muzeum totality s literaturou, novinami, casopismi, vyhlasniami, videami a pod. z danej doby a zaroven s materialmi dokumentujucimi pohlady na danu dobu s odstupom casu.
  Velmi zjednodusene pohlady jedincov neznalych ani len zakladych faktov z predmetnej doby, resp. poznajucich vylucne to, co niekde „zaculi“ su komicke a niekedy az nebezpecne pre zachovanie faktov z historie, resp. sirenia pravdy o historii.
  A to hovorime o nieco viac ako 30 rokoch dozadu. Co bude o dalsich 30 rokov?

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.