Technické vybavenie fotokomory je kompletné. Začína príprava priestorov vhodných na výrobu fotografií klasickým mokrým procesom

T

Keď sme pred niekoľkými týždňami oznámili zámer oživiť výrobu čiernobielych fotografií tzv. „klasickým mokrým procesom“ nepredpokladali sme, koľko otázok zo strany záujemcov o retro foto oslovíme.
Nepredpokladáme síce tlačenicu vo fotokomore no už dnes vieme, že ukážky vyvolávania čiernobielych  fotografií budú častejšie a fotokomora s najväčšou pravdepodobnosťou zostane trvalým priestorom k dispozícii na túto činnosť a nie príležitostným „úletom“ v kúpeľni, ako to robila naša generácia amatérskych fotografov bývajúca prevažne v panelákoch.
Rozhodli sme sa teda v našich priestoroch zriediť trvalú fotokomoru prispôsobiť jeden z našich vlastných priestorov poskytujúci nevyhnutný komfort. My, čo sme čierno bielych fotografií urobili tisíce vieme, že si to vyžaduje tmu, pomerne veľký stôl na zväčšovák a misky s vývojkou, prerušovačom a ustalovačom a tečúcu vodu na oplachovanie už hotových fotografií.
No a klasický špagát na ich sušenie vyvolaných fotografií.
Tento týždeň sme v Bratislave zakúpili posledný komponent nevyhnutný pre prevádzku fotokomory – originálne červené svetlo s klasickými filtrami značky ORWO vieme, že máme všetko technické vybavenie potrebné na tento účel.
Už skôr sme zabezpečili 4 ks zväčšovákov rôznych typov, časovacie hodiny, maskovacie rámiky, rezačky, (dnes už nepotrebné) leštičky, misky, pinzety, vyvolávacie tanky na filmy, chemické sklo a už spomenuté červené svetlo do fotokomory.

Ešte niekoľko týždňov je nevyhnutných na prerobenie priestoru potrebného k zriadeniu fotokomory a – ide sa na to.
Očakávame na začiatok nie komerčné využitie komory, ale skôr ukážky mládeži a deťom, že nie vždy fotografie vznikali a zanikali jedným kliknutím do dotykového displeju mobilného telefónu a nie vždy sme si mohli dovoliť nafotiť tisíce záberov a tie nevhodné zmazať bez akýchkoľvek nákladov a výčitiek za vyhodené peniaze, zabitý čas a zbytočne premrhanú energiu na vyvolanie filmov a nafotených záberov – fotografií.
O termíne ukážok práce vo fotokomore budeme záujemcov včas informovať.
– – –
Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:
https://www.muzeumtotality.online/
Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:
https://socializmus.sk/
Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.
Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.
Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.