Ďalšie cenné exponáty z doby socialistickej do múzea venoval darca Rudo

Ď

Srdečná vďaka za ďalšie exponáty venované do Múzea totality znovu patrí Rudovi zo Serede. Dnes doviezol niekoľko krásnych kúskov. Podľa ich stavu je možné vidieť, že o ne doteraz bolo výborne postarané.
Sada Československých známok v originálnom mini albume so štátnym znakom ČSSR.

Spomínate si na POFIS známky v priesvitných sáčikoch pricviknuté na predajný display z kartónu, aké viseli v trafikách a na pošte? Každý malý zberateľ si narýchlo pozrel známky v sáčikoch a vždy si vybral ten svoj…
Tak taký kompletný display   so celou sadou známok teraz vďaka Rudovi máme aj v múzeu.

Ďalšie originálne funglovice bateriek VB (verejnej bezpečnosti) pribudli k tým, ktoré vo vitríne už sú.
Úplne živo si spomínam na žlto bielo pomaľovaný  žigulák obvodného oddelenia Verejnej bezpečnosti s vyblednutým rotačným majákom a starého (vtedy mlaďasa) Jara, ako na ceste s takouto baterkou o dušu mával a zastavoval autá. Skoro ho (vlastne tú červenú v jeho ruke) nebolo vidieť. Ale ešte žije, tak sme asi boli zvyknutí…

Poukážky nahradzujúce peniaze vo väzniciach. Tak toto je unikátna a mimoriadne zachovalá sada. Po takýchto kúskoch som pozeral už dávno, no nik neponúkal takto ucelenú sadu, takže doteraz sa tento druh platidla v múzeu nenachádzal. Vďaka Rudovi je sada pravdepodobne kompeltná.

Dva „BONY“ v nominálnej hodnote po „1 Kčs“ našli miesto vedľa ďalších dvoch TUZEXových poukážok s vyššou nominálnou hodnotou.

Tri akoby nové vlajky ČSĽA  rovnako doplnili ostatné už visiace vlajky vo vitrínach.

Staré socialistické Československé koruny už vo vitríne máme a tak sada od Ruda vhodne doplnila pracovný stôl na ktorom je cyklostyl, rozmnožovacie blany, razítová poduška, kotúčový magnetofón, dobová stolová lampa, písací stroj, popolník, pero a poznámkový zošit -posledné štyri menované veci patrili Mirkovi Košťányimu, ktorý má v múzeu svoju poličku.

Akoby na 100 rokov starý stĺp vždy patril jeden zo starých kinofilmových fotoaparátov, ktorý rovnako skončil v múzeu.

Ešte raz srdečná vďaka za ďalšie hodnotné exponáty patrí Rudovi.
– – –
Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:
https://www.muzeumtotality.online/
Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:
https://socializmus.sk/
Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.
Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.
Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.