Skip to content

Ďalšie cenné exponáty z doby socialistickej do múzea venoval darca Rudo

Srdečná vďaka za ďalšie exponáty venované do Múzea totality znovu patrí Rudovi zo Serede. Dnes doviezol niekoľko krásnych kúskov. Podľa ich stavu je možné vidieť, že o ne doteraz bolo výborne postarané.
Sada Československých známok v originálnom mini albume so štátnym znakom ČSSR.

Spomínate si na POFIS známky v priesvitných sáčikoch pricviknuté na predajný display z kartónu, aké viseli v trafikách a na pošte? Každý malý zberateľ si narýchlo pozrel známky v sáčikoch a vždy si vybral ten svoj…
Tak taký kompletný display   so celou sadou známok teraz vďaka Rudovi máme aj v múzeu.

Ďalšie originálne funglovice bateriek VB (verejnej bezpečnosti) pribudli k tým, ktoré vo vitríne už sú.
Úplne živo si spomínam na žlto bielo pomaľovaný  žigulák obvodného oddelenia Verejnej bezpečnosti s vyblednutým rotačným majákom a starého (vtedy mlaďasa) Jara, ako na ceste s takouto baterkou o dušu mával a zastavoval autá. Skoro ho (vlastne tú červenú v jeho ruke) nebolo vidieť. Ale ešte žije, tak sme asi boli zvyknutí…

Poukážky nahradzujúce peniaze vo väzniciach. Tak toto je unikátna a mimoriadne zachovalá sada. Po takýchto kúskoch som pozeral už dávno, no nik neponúkal takto ucelenú sadu, takže doteraz sa tento druh platidla v múzeu nenachádzal. Vďaka Rudovi je sada pravdepodobne kompeltná.

Dva „BONY“ v nominálnej hodnote po „1 Kčs“ našli miesto vedľa ďalších dvoch TUZEXových poukážok s vyššou nominálnou hodnotou.

Tri akoby nové vlajky ČSĽA  rovnako doplnili ostatné už visiace vlajky vo vitrínach.

Staré socialistické Československé koruny už vo vitríne máme a tak sada od Ruda vhodne doplnila pracovný stôl na ktorom je cyklostyl, rozmnožovacie blany, razítová poduška, kotúčový magnetofón, dobová stolová lampa, písací stroj, popolník, pero a poznámkový zošit -posledné štyri menované veci patrili Mirkovi Košťányimu, ktorý má v múzeu svoju poličku.

Akoby na 100 rokov starý stĺp vždy patril jeden zo starých kinofilmových fotoaparátov, ktorý rovnako skončil v múzeu.

Ešte raz srdečná vďaka za ďalšie hodnotné exponáty patrí Rudovi.
– – –
Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:
https://www.muzeumtotality.online/
Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:
https://socializmus.sk/
Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.
Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.
Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.