Blíži sa 1. máj a v Múzeu totality sú už pripravené originály socialistických transparentov

B

Aj tento týždeň Múzeum totality bolo doplnené o zaujímavé dobové artefakty z čias socialistickej éry Československa.

Do múzea sa nám okrem zaujímavých kníh a časopisov z totalitnej doby, podarilo zaobstarať originálne transparenty nosené na  1. mája spravidla zamestnancami národných podnikov. Transparenty s vyobrazeniami vtedajšieho komunistického prezidenta  Gustáva Husáka, generálneho tajomníka komunistov vtedajšieho ZSSR  Leonida I. Brežneva, samozrejme V.I. Lenina, Karla Marxa a ďalších potentátov, v sprievode nosili prevažne súdruhovia oddaný Komunistickej strane.

K propagande ale boli priamo či nepriamo nútení aj bežní ľudia k strane sa nehlásiaci.

Do Múzea totality získané originály transparentov sú drevené a namaľované červenou farbou.

V Múzeu totality skončili aj materiály a písomnosti zo socialistického bunkra Civilnej ochrany. Brožúry, predpisy, katalógy, tlačivá – to všetko si vyžaduje vytriedenie, vyčistenie a dokumentáciu.

Zatiaľ iba – toto je kôpka cenných materiálov majúcich jasný pôvod stará prakticky pol storočie…

Originálna vesta CO majúca pôvod v súčasnej Českej republike  v múzeu už je a tieto materiály čakajú na oceľovú originálnu helmu, ktorá je “na ceste”.

Spomínate si na klasické socialistické písanky používané v základných školách? Tak tu sú. Originály, niektoré ešte čisté a iné popísané.

Samostatne by tieto knihy nemali veľmi zmysel a skončili by tak, ako vo väčšine zvodov, škôl, knižníc. V kontexte s ostatným obsahom Múzea totality, ale obsahovo dopĺňajú knižnicu doby dávnej, socialistickej.

 

20 komentárov

 • Vážený pán dôchodca, je prirodzené zachovať si dobre spomienky a na to zlé zabudnúť. Bola to doba, ktorú by nikto nikdy nechcel už zažiť.

 • By ma zaujimalo, preco vam potom ta super doba nevydrzala. Kde urobili sudruhovia chybu?

 • Anonym 3. apríla 2022, 10:47
  Pár vydrbancov zistilo, že za pseudodemokracie a kapitalizmu sa lepšie kradne a odrbávajú sa ľudia. Navyše netreba robiť nič pre ľudí a akákoľvek zodpovednosť za národ, či republiku je na Slovensku neznámym pojmom. Infraštruktúra krajiny sa rozpadáva, poľnohospodárstvo je totálne v pi.i ale sme slobodní!!! Hurááááá!! Môžete slobodne skapať na ulici alebo na choroby ak nemáte na bývanie, či na lieky. Ale sme slobodní a demokratický k tomu!!!!

 • Nikto ťa nevie lepšie odrbať a okradnúť ako ty sám seba.

  Kde sa teraz kradne? A kde sa odrbávajú ľudia? Nič sa nerobí pre ľudí? To si kde zobral? To kde je poľnohospodárstvo sa musíš pozrieť akým spôsobom sa čerpali fondy od roku 2004 do roku 2020, kto napísal zákon o nájme poľnohospodárskej pôdy a ako fungoval. Ľudia sa dožívajú vyššieho veku ako za socializmu, myslím, že som nevidel nikoho kapať na ulici a na bývanie ľudia majú dosť, v europe sme po rumunoch druhý národ, ktorý najviac býva vo vlastnom, až 92% obyvateľstva býva vo vlastnom. V Rakúsku len 55% obyvateľstva býva vo vlastnom.

 • Anonym 3. apríla 2022, 11:28
  Tretí najchudobnejší a najviac zadĺžený národ v EU. A po 18 rokoch členstva v EU máme stále 1/3 alebo 1/4 platy ako vysnívaný západ. Super štatistika.

 • anonym 11,28 si kokot?alebo byvas v zamljanke,urcite si sa narodil daleko za 89 ,a este ti tecie E-ckove mlieko po brade aj po vajciach.tu sa teda nekradne hovoris?sa necudujem ,ze tento stat tak vyzera,ked tu mame takychto drbovcov.

 • Nie tu sa nekradne preto za komousou bol dlh na osobu 3 e a teraz za kapitalizmu 10000e na osobu

 • Komunistickí idioti, ak sa vám tu nepáči, tak sa zoberte a choďte odtiaľto do piče do Ruska a netasierajte tu každú diskusiu 🤌

 • Komunistickí idioti, ak sa vám tu nepáči, tak sa zoberte a choďte odtiaľto do piče do Ruska a nezasierajte tu každú diskusiu 🤌

 • Veru idioti sme tu všetci lebo sme dovolili politickým bandam doviesť Slovensko na pokraj
  chudoby a zúfalstva a keď nebudeme súdržný za mier ešte aj do vojny

 • Anonym 10 44 keď sú oni komousi ták si Fašista s plynom Zyklon B a Treba ráno skočiť k doktorke na odborné vyšetrenie hlavy Už ti to nepomôže ale ľudia v okolí teba budú aspoň v bezpečí

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.