Skip to content

Školní zeměpisný ATLAS z roku 1952, Encyklopédia, filmy, diapozitívy a ďalšie predmety

Ďalší „úlovok“ z „garážového výpredaja“ končí vystavený v Múzeu totality. Z doslovne tisícov menších či väčších predmetov a väčších či menších „zbytočností“ pochádzajúcich hlavne zo starých rodinných domov určených na búranie, „vypadlo“ niekoľko drobností hodiacich sa do múzea na doplnenie niektorých vitrín.

Atlas je zachovalý napriek svojmu úctyhodnému veku 70 rokov. Ozaj, viete si predstaviť, ako budú vyzerať krátko pred koncom tohto storočia knihy, ktoré teraz kupujeme v kníhkupectvách?

Encyklopédia vydaná krátko po Nežnej revolúcii, v ktorej je Česko – Slovensko uvedené s pomlčkou:

Ďalšie diapozitívy, filmy do klasickej kamery a kinofilmy do fotoaparátu:

A takéto za socializmu štátne podniky mali reklamné predmety:

Knižný návod ako filmovať analógovou kamerou možno poslúži pri „oprášení“ niektorej t tých našich vyložených vo vitríne:

Sovietska detská stavebnica – niečo pre detských kutilov:

Klasické dynamo na bicykel. Nové aj s krabičkou a záručným listom. Asi už po záruke. Pamätáte sa ešte, ako sme sa namakali, aby dynamo rozsvietilo tie maličké žiarovečky v svetlách? Čím vyššia rýchlosť, tým viac svetla…

Červená plátenná vlajka s nápisom  1. MÁJ. Originál…

Porcelánové štamrlíky na likér. Jasné, niekto priniesol z kúpelov.

A exportná plechová krabička na kúpeľné oplátky:

A takto predmety vyzerajú vyčistené a vystavené v Múzeu totality:

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Muzea totality: