Skip to content

Maco Pionier – ďakujeme za priazeň v prvom roku fungovania Múzea totality

Aj Múzeum totality (resp. ja osobne) sa teší darčeku, ktorý nepochybne poteší hlavne deti. Ide o veľkého plyšového maca oblečeného do Pionierskej uniformy nosenej za socializmu deťmi v Pionierskej organizácii. Plyšák Maco má oblečenú originálnu košeľu Pionierskej organizácie s odznakom na nej, kožený opasok s prackou „Vždy pripravený“ a okolo krku má uviazanú červenú pioniersku šatku.

Aj keď cieľom Múzea totality je pravdivé poukázanie na spôsob života v totalitnej dobe, prezentácia propagandy a zachovanie predmetov dennej potreby, práve drobnosťami ako je tento Maco, je možné hlavne deti upútať a ukázať im, že záujem o minulosť vlastnej krajiny a poučenie sa z urobených chýb, môže byť varovaním pred chybami v budúcnosti.

Maco v rovnošate Pionierskej organizácie pochádza od zberateľa z Nových Zámkov.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality: