Pred 33 rokmi komunisti jednohlasne zvolili za prezidenta republiky disidenta Václava Havla

P

29. prosinec 1989: Komunisté jednomyslně zvolili Václava Havla prezidentem republiky.✌️Z knihy Jan Šibík 1989

Došlo tak k porevolučnému naplneniu vôle občanov, poslať komunistického prezidenta a reprezentanta normalizácie  Gustáva Husáka konečne na smetisko dejín.

Václav Havel najskôr Československo, následne Česko-Slovensko a potom samostatnú Českú republiku dôstojne reprezentoval nielen doma, ale aj v zahraničí. Bol uznávanou osobnosťou a rovnako ako Alexander Dubček, aj Havel svetu ukázal, že Československo sa zaradilo medzi demokratické štáty Európy a sveta.

Foto: (C) Milos Majko, Muzeum totality

31 komentárov

 • A čo takto napísať koľko vrážd spáchali Havlom amnestovaní zločinci potom ako sa dostali na slobodu. Na znásilnené 7-mesačné dievčatko úž všetci zabudli?

 • Čítajme wikipédiu a potom oslavujme Havla.
  Amnestia Václava Havla z 1. januára 1990 bola prvá z dvoch amnestií udelených v kontexte revolučných udalostí po Nežnej revolúcii prezidentom Václavom Havlom po jeho prvej voľbe za hlavu štátu.[1]
  Amnestia bola publikovaná v Zbierke zákonov ČSSR č. 1/1990 ako „Rozhodnutie prezidenta Československej socialistickej republiky o amnestii zo dňa 1. januára 1990“. Jej podstatou bolo odpustenie trestov a zbytkov trestov, ktoré boli kratšie ako dva roky za úmyselné trestné činy a tri roky za trestné činy spáchané z nedbanlivosti a tiež zodpovedajúce skrátenie o dva alebo tri roky dlhších trestov. [2] Na jej príprave sa ako právna autorita zúčastňovala aj Dagmar Burešová. Z približne 30 000 vtedajších odsúdených a väznených prepustila amnestia na slobodu 23 260 osôb, ktorým boli odpustené podmienečne odložené tresty odňatia slobody, tresty nápravného opatrenia alebo ich zvyšky, peňažné tresty alebo ich zvyšky, nevykonané tresty odňatia slobody. Amnestia sa nevzťahovala na trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa a na trestné činy teroru, všeobecného ohrozenia, vraždy, lúpeže, znásilnenia, pohlavného zneužívania a na obzvlášť nebezpečných recidivistov.
  Veľká šírka amnestie a jej nepripravená realizácia spôsobili vo verejnosti pocit ohrozenia a u časti politikov celého politického spektra vyvolali silnú kritiku, Amnestia a s ňou súvisiace udalosti (napr. vzbura väzňov v Leopoldove) mali výrazný podiel na opadnutí vlny revolučnej eufórie a na úbytku sympatií k Václavovi Havlovi.[1] Mnohí z prepustených väzňov rýchlo recidivovali a niektorí spáchali aj ťažké zločiny. Za príklad takého väzňa sa uvádza aj vrah Jozef Slovák, ktorý bol podmienečne prepustený v marci 1990 a od júna 1990 do júla 1991 zabil ďalších štyroch ľudí a bol za to odsúdený na doživotie.[3] Na Slováka a jemu podobné prípady sa ale amnestia nevzťahovala, bol tak prepustený individuálne po odpykaní dvoch tretín pred tým uloženého trestu, aj keď možno pod tlakom okolností vyvolaných amnestiou a vzburami väzňov.[4]

 • havel bol vyjebana sorosovska svina,je plno fotiek a zaznamov ako sa muckal s tou spinou sorosovskou.

 • Pozrite si videá, v ktorých ho kritizujú niekdajší jeho blízki spolupracovníci.

 • U Městského soudu v Praze 14.prosince 1993 zařval na tehdejšího prezidenta Václava Havla jeho kamarád z disentu Petr Cibulka památnou větu „Vašku jsi prase, jsi hovado!“

 • Miroslav Sládek , predseda Republikánskej strany sa ako člen Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky jasne postavil proti kandidatúre Václava Havla na funkciu prezidenta a bolo jasné, že bude hlasovať proti. Deň pred prezidentskými voľbami v roku 1998 bol zadržaný a voľby prezidenta sa nemohol sa ako zákonodarca zúčastniť. Havel mal silnú podporu USA a časti domácich prisluhovačov. Republikánsky poslanec Ján Vik to snemovni komentoval slovami:
  „Pane předsedo, dámy a pánové, jsem nucen jménem poslaneckého klubu SPR-RSČ opětovně protestovat proti průběhu a nyní i proti výsledku volby hlavy státu. Je to jak v absurdním dramatu, kdy o nové hlavě státu rozhodl jeden jediný hlas, a to právě hlas vězněného republikánského poslance dr. Miroslava Sládka, který na základě rozhodnutí státních orgánů, ale i na základě této sněmovny a Senátu nemohl vykonávat svůj mandát daný mu voliči, občany České republiky.

 • Majko! Tu knihu od Sibika si strc medzi panflety. V snemovni CR mali komunisti iba jedenast percent. Nemohli Havla zvolit iba sami. Ak ho vobec volili. Posielat Husaka na smetisko dejin je dokaz o tuposti kazdeho aurora takehoto vyroku. Jedenast napisanych knih este so Sibika neurobi spisovatela.

 • V snemovni CR mali komunisti iba jedenast percent
  ????
  Ci to nebude datumom vzniku snemovne 1993.
  Takze v 89. asi tazko. Ty myslitel. To mas z tych panfletov.

 • Onoho času po revolúcii som sa nachádzal v Prahe a s odstupom času si na tie udalosti spomínam, že kampaň Havlovi robila aj Greenpeace. Podpisovali sa hárky, rozdávali zelené a oranžové nálepky. To všetko pod balkónom bytu, kam sa p. Havel prišiel každú celú hodinu na minutu postaviť, zamával davu a ten šalel. „Havel na hrad“, pritom ho nikto nepoznal. Na tú dobu bez internetu, sociálnych sietí a súkromných médii, celkom slušná manipulácia davu. Dnes už chápem, ako niekomu veľmi záležalo, aby sa stal prezidentom práve on. Nechcem rozoberať jeho klady a zápory. Poukazujem iba na roky fungujúci systém, ktorý sa stále zdokonaľuje. Tak sa potom zo spisovateľa, právnika, herca stane „hlava štátu“.

 • Čítam tu že ako dva krát to povedal a goglim aby som zistila či má pán Majko pravdu.A on s tým Cibulkom osobne robil rozhovor.Tak teda má pravdu.Potom mi je jasné že prečo ho nebaví diskutovať s takými ako som aj ja čo len goglime.

 • Drahá pani zvedavá, Majko určite nie je nijaký klamár,toho sa báť nemusíte. On iba nedodrziava sľuby. On vie o čom píšem

 • Na zvolenie za prezidenta má šancu každý, kto má v riti dieru. Stačí ak má podporu USA. Dôležité sú samozrejme schopnosti. Kandidát/kandidátka musí byť schopný/schopná všetkého.

 • Václav Havel nadobudol v ponovembrových reštitúciách rozsiahly majetok. Pozadie tejto transakcie je však dodnes zahmlené. Havlovci patrili k najbohatším židovským rodinám v Prahe. Ich majetok je zásluhou strýka Václava Havla, filmového podnikateľa Miloša Havla. K bohatstvu však významnou mierou prispel aj otec Miloša Havla Václav Havel, majiteľ stavebnej firmy a staviteľ Lucerny.
  Zdroj: svetkolemnas.info – 14.nov.2019 v 2019

 • To je ale pruser. Clanok mal navnadit ludi na knizku od fofografa ktory pozna pismo a pripomenut prezidenta ktoreho nam „zavidel“ cely svet. V diskusii ostal Havel pekne osraty a knizka caka na spalovnu. No fuj!

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.