VZÁCNY PODPIS objaviteľa v jaskyni

V
VZÁCNY PODPIS objaviteľa v jaskyni
Dnes sa to už nenosí, ale voľakedy sa objavitelia jaskýň spravidla podpisovali na stenu v novoobjavenej jaskyni.
✅ JÁN MAJKO, objaviteľ Domice a mnohých ďalších slovenských jaskýň, tak učinil viackrát. Podpisoval sa vždy ceruzkou, malým písmom, nenápadne, neokázalo, zväčša na ťažko prístupných miestach – v jaskynných komínoch či v plazivkách a p., vo vyslovene zastrčených kútoch ním objavených jaskýň, kam sa nedostane len tak hocikto.
✅ Podpis a ďalšie údaje totiž neslúžili na sebaprezentáciu, ale ako forma uchovania základných informácií o tvorivom, cieľavedomom objave „in situ“, teda priamo „na mieste“. Preto má takýto artefakt nesmierny speleohistorický význam; natrvalo (rádovo na stovky rokov) zostáva v jaskyni a má z tohto hľadiska nevyčísliteľnú hodnotu, keďže je zasadený do jaskynného prostredia, ktoré bolo objavené NIE NÁHODOU, ale ako plod TVORIVÉHO UMU a ťažkej FYZICKEJ PRÁCE v nepredstaviteľných podmienkach.
✅ Nie hocijaký návštevník, prišelec, nech by ním bol ktokoľvek, je hoden privilégia byť objaviteľom. Nebyť Majka, svet by o mnohých ním objavených archeologicky, biospeleologicky, esteticky i speleogeneticky významných podzemných klenotoch nikdy nechyroval.
➡️ Na fotografii je dokonale schovaný datovaný podpis Jána Majka, objaviteľa Jaskyne pri buku na Silickej planine v Slovenskom krase, ktorú v súčasnosti poznáme ako Majkovu jaskyňu.
➡️ Tento rok, 9. novembra, uplynulo od jej objavu už 90 rokov. Napriek Majkovmu nesúhlasu ju v roku 1932, kedy jaskyňu Majko objavil, premenoval na Majkovu jaskyňu jeho priateľ, jaskyniarsky spolupútnik a zároveň niekdajší riaditeľ nášho múzea (v tom čase Múzea slovenského krasu), Vojtech Benický.
Text, foto: G. Lešinský
Zdroj: FB

8 komentárov

 • Nebyť Majka, svet by o mnohých ním objavených archeologicky, biospeleologicky, esteticky i speleogeneticky významných podzemných klenotoch NIKDY NECHYROVAL.

  To akože keby Einstein nedal do placu teóriu relativity, tak by o nej tiež svet NIKDY NECHYROVAL?

  Myslím, že keby Majko neobjavil Domicu a iné klenoty, tak by ich neskoršie objavil niekto iný.

 • Az na to, ze tu zasluhu si pripisal on a nie ty a ani nikto z tvojej rodiny. Ale keby ste sa neozierali a nieco zasluzne robili…
  Nebol by si dnes za zavistliveho luzra.

 • Keďže Edison vynašiel žiarovku, zásluhu si pripísal on. To ale neznamená, že by sme dnes o nej nechyrovali. Nechápeš? Nevadí.

 • Anonym 2. januára 2023, 9:44

  Ja mu tu zásluhu neberiem a ani nezávidím. Len článok je napísaný v štýle, že keby to neobjavil on, tak o tom by sme nikdy nechyrovali. Ja len hovorím, že ak by to neobjavil on, tak to urobí niekto iný. Čo je na tom závistlivé? A lúzer si sám…

 • Lenže on nepochopil písaný text, preto ťa uráža a úplne od veci spomína zavisť. Hádam mu to už docvakne.

 • A možno ani nie.Tá jaskyňa tam bola milióny rokov a určite vedomosti, intuícia a skúsenosti napovedali J.Majkovi, aby kopal prave na tom mieste.Keby nebolo Majka možno by nebola jaskyňa objavená ani teraz.Prečítajte si niečo o ňom aby ste zistili že Majko je najznámejším jaskyniarom v histórii.Aj dnes ho máme za učiteľa a príklad.

redakcia

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.