Mimoriadne podlá a zákerná spravodajská akcia bývalej ŠTB voči nielen ľuďom túžiacim po živote na slobode a mimo totalitný režim, ale aj voči ich rodinám, známym a dokonca tým, ktorí im v úteku za hranice bývalého socialistického Československa pomohli.
Čo sa dozvieme z Wikipedie?
Akcia Kamene (po česky Akce Kámen, chybne Akce Kameny) bola provokačná metóda, ktorú využívala Štátna bezpečnosť (ŠtB) proti tým česko-slovenským občanom, ktorí sa po februári 1948 snažili odísť bez vedomia komunistických úradov do zahraničia.
Konkrétne išlo o tých, ktorí použili najbežnejšiu cestu, teda pešo cez štátnu hranicu do americkej okupačnej zóny Nemecka.
Akcia Kamene (pohraničné kamene) sa začínala tzv. podstavením tajných spolupracovníkov, či kádrových príslušníkov ŠtB v úlohe prevádzačov cez hranicu záujemcom o odchod z Česko-Slovenska.
Tieto osoby boli dovezené do pohraničia priamo z Prahy vo vozidlách ŠtB alebo boli v oblasti vyzdvihnuté na dohodnutom mieste a dovedené na „štátnu hranicu“, ktorá bola ale len |inscenovaná v bezpečnej vzdialenosti od skutočnej hranice. Pritom ŠtB využívala nočnú tmu a neznalosti terénu prevádzaných osôb.
Na účely akcie Kamene bola využívaná napríklad lokalita v okolí Všerub pri Domažliciach. Tu pri „hranici“ došlo buď k predstieranému dolapeniu skupiny pohraničnou hliadkou, pri ktorom sa podarilo prevádzačom „uniknúť“ do zahraničia, alebo akcia pokračovala zložitým divadlom.
Utečenci „prekročili“ štátnu hranicu, kde boli zastavení údajnou hliadkou nemeckej hraničnej polície a dovedení do falošnej úradovne poľného dôstojníka americkej vojenskej kontrarozviedky.
Tu boli v aranžovanom prostredí údajnej americkej kancelárie podrobení spravodajskému výsluchu, pri ktorom vypovedali o svojej činnosti proti režimu, o spolupracovníkoch pri tejto činnosti žijúcich doteraz v ČSR, niekedy aj napísali pre tieto osoby listy odporúčajúce doručiteľa a odovzdali prípadné zbrane.
Po výsluchu na úradovni utečenci odchádzali do tábora, pritom však „zablúdili“ na územie ČSR, alebo boli na „nemeckom území“ prepadnutí hliadkou Zboru národnej bezpečnosti (ZNB), boli zatknutí a „unesení“ do ČSR.
Potom boli „utečenci“ vyšetrovaní ŠtB s využitím informácií, ktoré o sebe sami dobrovoľne vypovedali na „úradovni“ a odsudzovaní k vysokým trestom väzenia. Informácie získané pri akcii potom ŠtB ďalej využívala proti ľuďom doteraz žijúcim v Česko-Slovensku.
Príslušníci ŠtB aj ich tajní spolupracovníci sa pri akciách Kamene obohacovali okrádaním zatknutých, niekedy na vlastnú päsť organizovali aj súkromné úniky tohto druhu, pričom dochádzalo aj k vraždám utečencov.
Viac informácií nájdete tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Akce_K%C3%A1men
A tiež tu:
– – –
Tieto podlé a zákerné eštébácke metódy likvidácie vlastných občanov komunistickou štátnou bezpečnosťou sú pomerne dobre zdokumentované historikmi a brutálne metódy príslušníkov ŠTB vydané knižne viacerými autormi.
Najznámejšou autorkou venujúcou sa práve tejto časti temnej histórie ČSSR je Václava Jandečková. Výbornou a takpovediac jedinečnou knihou je „Akce kámen“, v ktorej je téma spracovaná netradične pútavo v komikse.
Nahliadnutie do knihy zakúpenej pre MÚZEUM TOTALITY prinášame nižšie. Kniha si môžete objednať nielen v českých kníhkupectvách, ale aj na Slovensku.
– – –
Exponáty Múzea totality sú postupne dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:
https://www.muzeumtotality.online/
Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:
Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.
Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.
Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.
Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.
Video z Múzea totality:
Ako by povedal nas znamy udatny strazca hranice- vsetko to boli darebaci a zasluzili si smrt v dratoch. Ved vsetci slusni, ci poslusni mohli odist cez cervene slavobrany.
aj ten budaj bol spinavy stbak,treba ho zavriet.
Anonym 21. januára 2023, 22:42 – verejne tvrdite, ze BOL. Ste si tym isty? Mate k tomu nejaky podklad, alebo ste to „len“ niekde pocul?
Všetko je volne dostupné na stránkach UPN a sú tam aj ine zaujimave mena?
ved on to dobre vie,sam Budaj to priznal.
Anonym 21. januára 2023, 23:46 – no dajte. Viem presne, co je na stranke UPN dostupne. Prave preto som sa ozval.
Strasne co sa dialo pred sedemdesiatimi rokmi. Ale o tom ako za feudalizmu bili drabi poddanych na deresi o tom na SOL nikto nenapise.
Máme demokraciu a jeto horšie ako za komunistov, vražda Kuciaka a jeho priateľky sú dôkazom ze hovädá ovládajú demokraciu.
Ej veru !tazko sa zilo aj za feudalizmu. Ved len ta Batoricka kolko dievcat zmarnila
Tohto novinara Rypala tiez zabili komunisti?
Dnes uz chvala bohu nemusi nikto riskovat zivot ked chce ist prec. A ked uz nevie ten skvely slobodny zivot vydrzat prejde z neznamych pricin do protismeru akurat nejakeho kamiona.
Inak nemali by sme zabudat ani na nevinne obete cirkevneho teroru ktorej boli upalene. Vtedy ale bolo drevo lacne!
Co tu vsetci pindate? Budte radi ze vrazdu desiatich junakov v Dunajskej Strede uz po 24 rokoch objasnili.
Teror na hraniciach Mexika a USA je aj dnes. To uz UPN neeviduje. V septembri 2022 tam pri nelegalnom prechode zahynulo osem ludi.
Bátorička, bola múdra a bohatá, niekomu zavadzala. Povaha človeka je nemenná.
Len pre upresnenie. Na stranke UPN je dostupne iba to co je vhodne aby bolo dostupne.
Hovorime o spise Sirokeho ktory s dalsimi zobral byvaly sef UPN Jan Langos?
Tak moment! Tuto podlu podla vsetkeho ale nemaju na svedomi komunisti.
Spravne. Tuto podlost spachal Jan Langos byvaly clen KDH neskor DS neskor SDK ako zakladatel Ustavu pamati naroda.
Drahí spoluobčania! Ja už mám len jednu otázku. O čo lepší sú dnešní mocipáni v porovnaní s komunistami, ktorí vládli v rokoch 1945 – 1955?
Za komunistov bol nedostatok všetkého. Aj pohlavia boli napríklad iba dve.
Mylis sa, boli tri – muzske, zenske a bolsevicki chuji. To boli ti, ktori ti zazvonili o tretej rano s otazkami do kvizu, kde vyhra bola plny servis v kupeloch jachymov. Druha cena pobyt na hrade Leopoldov.
A preto zatvorili na osem rokov do Leopoldova aj Gustava Husaka?
Nikto sa nepoučil zo stránok ÚPN, zakernosti majú svoje pokračovanie. Teraz tie zákernosti robia demokrati vraždia novinárov.
prasatá boli aj budú , boli pomocníci VB a dnes sú demokrati a vlastnia média . predsedovia SZM , komunisti ako hrom sedia v SAV a dnes vykladajú o demokracii . niekedy sa vravelo „prostitútka je povolania ale k..,,,a je povaha“ .
Čestní ľudia prechádzajú śtätne hranice cez hraničné prechody na to určené!!! Vsgabundi, darebäci prechádzali, prechádzajú a budú prechádzať štätne hranice mimo k hraničné prechody … vie mi oponovať niekto rozumný ???
Anonym 22. januára 2023, 19:07 – otazka nestoji ci vie, ale ci ma zaujem…
Miloš prajem šecko najlepšé k meninám !
Inak to mali premakane ti stb-aci. Toto by dnesni politici nevymysleli – nemaju na to bunky -)
A naivni hlupaci im na to pekne poskakali. Neviem, ci je naozaj potrebne lutovat tychto hlupakov.
Daniel 23. januára 2023, 0:40 – dakujem.