Akcia ŠTB „Kamen“ – najpodlejšie akcie komunistickej bezpečnosti proti občanom vlastného štátu

A

Mimoriadne podlá a zákerná spravodajská akcia bývalej ŠTB voči nielen ľuďom túžiacim po živote na slobode a mimo totalitný režim, ale aj voči ich rodinám, známym a dokonca tým, ktorí im v úteku za hranice  bývalého socialistického Československa pomohli.

Čo sa dozvieme z Wikipedie?

Akcia Kamene (po česky Akce Kámen, chybne Akce Kameny) bola provokačná metóda, ktorú využívala Štátna bezpečnosť (ŠtB) proti tým česko-slovenským občanom, ktorí sa po februári 1948 snažili odísť bez vedomia komunistických úradov do zahraničia.

Konkrétne išlo o tých, ktorí použili najbežnejšiu cestu, teda pešo cez štátnu hranicu do americkej okupačnej zóny Nemecka.

Akcia Kamene (pohraničné kamene) sa začínala tzv. podstavením tajných spolupracovníkov, či kádrových príslušníkov ŠtB v úlohe prevádzačov cez hranicu záujemcom o odchod z Česko-Slovenska.

Tieto osoby boli dovezené do pohraničia priamo z Prahy vo vozidlách ŠtB alebo boli v oblasti vyzdvihnuté na dohodnutom mieste a dovedené na „štátnu hranicu“, ktorá bola ale len |inscenovaná v bezpečnej vzdialenosti od skutočnej hranice. Pritom ŠtB využívala nočnú tmu a neznalosti terénu prevádzaných osôb.

Na účely akcie Kamene bola využívaná napríklad lokalita v okolí Všerub pri Domažliciach. Tu pri „hranici“ došlo buď k predstieranému dolapeniu skupiny pohraničnou hliadkou, pri ktorom sa podarilo prevádzačom „uniknúť“ do zahraničia, alebo akcia pokračovala zložitým divadlom.

Utečenci „prekročili“ štátnu hranicu, kde boli zastavení údajnou hliadkou nemeckej hraničnej polície a dovedení do falošnej úradovne poľného dôstojníka americkej vojenskej kontrarozviedky.

Tu boli v aranžovanom prostredí údajnej americkej kancelárie podrobení spravodajskému výsluchu, pri ktorom vypovedali o svojej činnosti proti režimu, o spolupracovníkoch pri tejto činnosti žijúcich doteraz v ČSR, niekedy aj napísali pre tieto osoby listy odporúčajúce doručiteľa a odovzdali prípadné zbrane.

Po výsluchu na úradovni utečenci odchádzali do tábora, pritom však „zablúdili“ na územie ČSR, alebo boli na „nemeckom území“ prepadnutí hliadkou Zboru národnej bezpečnosti (ZNB), boli zatknutí a „unesení“ do ČSR.

Potom boli „utečenci“ vyšetrovaní ŠtB s využitím informácií, ktoré o sebe sami dobrovoľne vypovedali na „úradovni“ a odsudzovaní k vysokým trestom väzenia. Informácie získané pri akcii potom ŠtB ďalej využívala proti ľuďom doteraz žijúcim v Česko-Slovensku.

Príslušníci ŠtB aj ich tajní spolupracovníci sa pri akciách Kamene obohacovali okrádaním zatknutých, niekedy na vlastnú päsť organizovali aj súkromné úniky tohto druhu, pričom dochádzalo aj k vraždám utečencov.

Viac informácií nájdete tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Akce_K%C3%A1men

A tiež tu:

– – –

Tieto podlé a zákerné eštébácke metódy likvidácie vlastných občanov komunistickou štátnou bezpečnosťou sú pomerne dobre zdokumentované historikmi a brutálne metódy príslušníkov  ŠTB vydané knižne viacerými autormi.

Najznámejšou autorkou venujúcou sa práve tejto časti temnej histórie  ČSSR je Václava Jandečková. Výbornou a takpovediac jedinečnou knihou je  „Akce kámen“, v ktorej je téma spracovaná netradične pútavo v komikse.

Nahliadnutie do knihy zakúpenej pre MÚZEUM TOTALITY prinášame nižšie. Kniha si môžete objednať nielen v českých kníhkupectvách, ale aj na Slovensku.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality:

30 komentárov

 • Ako by povedal nas znamy udatny strazca hranice- vsetko to boli darebaci a zasluzili si smrt v dratoch. Ved vsetci slusni, ci poslusni mohli odist cez cervene slavobrany.

 • Anonym 21. januára 2023, 22:42 – verejne tvrdite, ze BOL. Ste si tym isty? Mate k tomu nejaky podklad, alebo ste to „len“ niekde pocul?

 • Strasne co sa dialo pred sedemdesiatimi rokmi. Ale o tom ako za feudalizmu bili drabi poddanych na deresi o tom na SOL nikto nenapise.

 • Máme demokraciu a jeto horšie ako za komunistov, vražda Kuciaka a jeho priateľky sú dôkazom ze hovädá ovládajú demokraciu.

 • Dnes uz chvala bohu nemusi nikto riskovat zivot ked chce ist prec. A ked uz nevie ten skvely slobodny zivot vydrzat prejde z neznamych pricin do protismeru akurat nejakeho kamiona.

 • Inak nemali by sme zabudat ani na nevinne obete cirkevneho teroru ktorej boli upalene. Vtedy ale bolo drevo lacne!

 • Co tu vsetci pindate? Budte radi ze vrazdu desiatich junakov v Dunajskej Strede uz po 24 rokoch objasnili.

 • Teror na hraniciach Mexika a USA je aj dnes. To uz UPN neeviduje. V septembri 2022 tam pri nelegalnom prechode zahynulo osem ludi.

 • Spravne. Tuto podlost spachal Jan Langos byvaly clen KDH neskor DS neskor SDK ako zakladatel Ustavu pamati naroda.

 • Drahí spoluobčania! Ja už mám len jednu otázku. O čo lepší sú dnešní mocipáni v porovnaní s komunistami, ktorí vládli v rokoch 1945 – 1955?

 • Mylis sa, boli tri – muzske, zenske a bolsevicki chuji. To boli ti, ktori ti zazvonili o tretej rano s otazkami do kvizu, kde vyhra bola plny servis v kupeloch jachymov. Druha cena pobyt na hrade Leopoldov.

 • Nikto sa nepoučil zo stránok ÚPN, zakernosti majú svoje pokračovanie. Teraz tie zákernosti robia demokrati vraždia novinárov.

 • prasatá boli aj budú , boli pomocníci VB a dnes sú demokrati a vlastnia média . predsedovia SZM , komunisti ako hrom sedia v SAV a dnes vykladajú o demokracii . niekedy sa vravelo „prostitútka je povolania ale k..,,,a je povaha“ .

 • Čestní ľudia prechádzajú śtätne hranice cez hraničné prechody na to určené!!! Vsgabundi, darebäci prechádzali, prechádzajú a budú prechádzať štätne hranice mimo k hraničné prechody … vie mi oponovať niekto rozumný ???

 • Inak to mali premakane ti stb-aci. Toto by dnesni politici nevymysleli – nemaju na to bunky -)
  A naivni hlupaci im na to pekne poskakali. Neviem, ci je naozaj potrebne lutovat tychto hlupakov.

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.