Menová reforma v roku 1953, alebo ako komunisti okradli občanov o úspory

M

Hovorí vám niečo menová reforma, ktorou komunisti v totalitnom režime (rok 1953) občanov vlastného štátu okradli o úspory?

Tu sa dozviete viac:

Ilustračné foto: (C) Muzeum totality, Milos Majko

32 komentárov

 • Teraz nás možno okrádajú formou :
  – inflácie
  – prechod na eko bio green palivá
  – zákazom vykurovania plynom pre všetky domácnosti od 2027

  Čoskoro si neprdneme bez pokuty…
  Amerika tu už bola

 • Miloš ale treba podľa pravdivosti napísať aj článok o tom ako nás okrádajú títo tebou milovaní „demokrati“ Toľko vymyslených daní a poplatkov ako je teraz za komunistov určite nebolo. Dnes mocipáni okrádajú občanov Slovenska mnohonásobne viac ale skrytou formou…

 • Mna by zaujimalo ci pri vstupe do EÚ a prijati eura to nebola krádež? Ked ludom celozivotne úspory podelili koeficientom 30,126. Co bolo toto ak nie kradez a ojeb celeho naroda? Jdu blejt velebnosti.

 • Anonym 7:14 – Takéto tvoje komunistické drísty rozprávaj svojim vnúčikom, keď ťa budú vôbec počúvať. Vydeliť všetko 30 (aj ceny) oproti vynulovať všetky úspory je sakramentský rozdiel. A pre toho 22:32 platí to isté, fakt zákaz pre všetky domácnosti? Prečítal si si to celé? Alebo ako vždy iba nadpis? A čo si ty myslíš, že ten plyn sa v zemi liahne a bude tam naveky?

 • Anonym 15. mája 2023, 7:14…zameň si eurá za forinty a zase z teba bude milionár….:-D

 • Prechod na euro bol podobný podvod na ludoch ako menová reforma v roku 1953.

 • Praveze porovnava porovnatelne. Ludi ojebali aj komunisti a aj terajsi super system demokracie. Rozdiel je akurat v tom ze vtedy ludi ojebali ale im zato aspon dali hodne toho zadarmo prupadne za sumbolicke ceny, ako skolstvo, zdravotnictvo atd. Sucasna demokracia ich ojebala a este k tomu si za vsetko musia poriadne zaplatit. A k tomu inflacia kazdorocne takže plus ojeb kazdorocne k tomu

 • tebe niekto ukradol pozemky, zvierata, fabriku, alebo len malu prevadzku? tebe, ked ti uz nic nezostalo, tak ti ukradli este aj tych par korun co si mal na zivot? a ked si si otvoril hubu, tak ti rozkopali ladviny a poslali kopat uran?

 • velke privatizacne rabovacky aj energeticke to je asi v pohode podla niekoho lebo to si nas len lacno skupili. Do kazdeho mesta a uz aj dediny si dali svoje retazce cez ktore nas krmia predrazenou chemickou srackou .to je tiez v poriadku. Ty si bol pracovat v uranovom dole alebo len trepes z pocutia. Poznam hodne ludi ale neviem o nikom kto bol podla tvojho postupu tvrdenia v uranovom dole. Netvrdim ze uranove bane neexistovali ale predstav si ze existovali aj NEMECKE koncentracne tábory. ale aby sme neodbacali od témy a zavedenie eura pricom sa slovakom podelili uspory koeficientom 30,126 a nasledne dalsie rabovacky zapadom bol podobny ojeb ako v r 1953

 • Vies, ze to aj mne napadlo. Len mi tam chybalo, ze len darebakov zatvarali. Ale aj ked nie hrdinsky hraniciar, ale bolsevicke hovado ano.

 • Ja som to skratil. Tvoju postupnost co si pisal v tvojom tvrdení.
  „tebe niekto ukradol pozemky, zvierata, fabriku, alebo len malu prevadzku? tebe, ked ti uz nic nezostalo, tak ti ukradli este aj tych par korun co si mal na zivot? a ked si si otvoril hubu, tak ti rozkopali ladviny a poslali kopat uran?“
  Ty si si presiel takouto cestou? Alebo len trepes ale nezazil. Kolko mas rokov?

 • Nuž rabovačky komunistov, rabovačky kapitalistov , ale prečo mám platiť daň zo svojich nehnuteľností? Lebo medveď? Však som už toľko daní zaplatil, aby som si tú nehnuteľnosť zadovážil. Takže čo mám stále platiť za svoje? Keď raz pôjdem zakladať tisíctristodvanástu stranu hlavný program bude: Ani cent z daní mojich nehnuteľností! Ako keď keď Sýkora a spol vyplakával, že zrušili / až Ústavný súd / povinné čistenie cudzích chodníkov, darebáci.

 • Máme tu kauzy Sulika,máme tu Budaja a toho príjemcu dotácií.Nic.Menova reforma z roku 1953,to nás trápi.Paneboze,čo je to za svet?

 • Ved to to to. Cielena propaganda, zahmlievanie a masirovanie mozgov v tomto blogu. Norika hovori, ludia nedajte sa ojebat

 • Ach ty hnup. Ja mam komunistov na haku. Jasne som napisal ze tento narod bol ojebany aj v 53 a aj po prevrate demokraciou a to hlavne Miklosovo Dzurindovou privatizaciou strategických podnikov a zavedením eura.

 • Už táto skutočnosť,že tu je anonym 23:48,ktorý sa okamžite ozve,pouraza,a znehodnotí každý iní názor,by malo byť dôvodom,tu vôbec nič nepisat.Hlavne sa mi potom páčia tie vzdychy po slušnosti v spoločnosti.Ak máš iný názor,si neslušný,si ruský troll dezolat a čo ja viem čo.Takze,kto tu niečo napíše,vie čo ho čaká.

 • Konfiskace zlata v USA – 1933

  Dne 4. března 1933 byl Franklin Roosevelt slavnostně uveden do prezidentského úřadu. Během pár dní podepsal několik nařízení, jimiž se uzavíraly všechny banky na „bankovní prázdniny“, zmrazily se cizí měny a zabránilo se bankám, aby po opětovném otevření vyplácely zlaté mince. O měsíc později prezident podepsal nařízení požadující, aby američtí občané postoupili svoje zlato Federálnímu rezervnímu systému výměnou za bankovky.

  Proč to udělal? Měnový systém Spojených států byl do roku 1933 postaven na zlatém standardu, takže hromadění zlata (tedy peněz) bylo považováno za hrozbu pro stabilitu finančního systému. Velká hospodářská krize už trvala čtyři roky a neukazovala žádné známky poklesu, Roosevelt tedy zoufale potřeboval zvýšit peněžní zásobu.

  Během následujících devíti měsíců, zvýšil prezident oficiální cenu zlata na 35 dolarů za unci, což znamenalo znehodnocení dolaru přes noc o 40 %. Porušení zákazu vlastnit zlato trestáno pokutou až do výše 10 000 dolarů a odnětím svobody až na deset let. Stíhána byla tehdy řada jednotlivců i společností. Zákaz trval přes čtyři desetiletí, až 1. ledna 1975 mohli občané USA opět vlastnit více než 100 dolarů ve zlatě.

 • Tak som dúfal, že sa niečo dočítam aj o Budajovej dotácii, ale kdeže.

 • a tvoja mama dufala, ze konecne dostanes rozum a ty nic. furt blb.
  ty dement, co ma menova reforma v 53. spolocne s budajom?

 • Neviem prečo niektorí, už keď nepochopia predchádzajúci príspevok, majú potrebu spomínať ešte aj rodinných príslušníkov?

 • vidis, nevies a napriek tomu do toho kecas.
  tebe pride normalne, ked blb v clanku o sklenenych gulockach hlada info o ciernych dierach?

 • Ja som sa pýtal prečo niektorí majú potrebu spomínať rodinných príslušníkov?

 • Priatelu cudujemsa ze mas vobec chut reagovat na toho jebnuteho cocota 7:10 atd. Ked sa z niekoho stane cocot tak cocot dozivotne. Tam nieje co riesit.

 • Anonym 11:32
  pekne napísané. S dementami sa netreba baviť a ani na nich reagovať.

Miloš Majko

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.