Skip to content

Sereď niekedy bola mestom s výborným napojením na hromadnú dopravu – ANKETA

Spomínate si na dobu, kedy ste sa pred cestou napr. do Bratislavy nemuseli pozerať do cestovného poriadku, lebo stačilo ísť na autobusovú stanicu a do 15  minút vám nejaký spoj určite išiel? Nevedeli ste a ani vás vlastne nezaujímalo, či ide z Košíc, Michaloviec, Bardejovských kúpeľov, Banskej Bystrice, Žarnovice, alebo len z Nitry, pretože všetky autobusy z východu išli cez Sereď  a aj tu stáli.

Obchvatom mesta bola hromadná doprava idúca cez Sereď zredukovaná a neskôr sa dokonca ani RegioJet-u Radima Jančuru neoplatilo do Serede zachádzať.

Vlaky v súvislosti s napojením na Sereď  na tom nie sú o nič lepšie.

Pred niečo viac ako desaťročím bol zo Serede vypravený „posledný vlak do Leopoldova“.

Viac informácií nájdete aj tu: http://archiv.seredonline.sk/clanky/vlakove-spojenie-medzi-leopoldovom-a-seredou-pre-cestujucich-dnes-konci-1/index.html

Žiaľ skutočne a vidieť to aj na úrovni železničnej stanice. Prakticky nulové investície a donedávna, konkrétne do našich reportáží dokumentujúcich zúfalý stav železničnej stanice v Seredi s poukázaním na množstvo ľudských výkalov na jej stenách, bola práve táto stanica skôr ostudou, ako miestom, na ktorom môže platiaci cestujúci čakať na vlak aspoň ako tak kultúrne.

Viac sa dočítate tu:

https://www.seredonline.sk/2022/05/09/ludskymi-vykalmi-znecistene-steny-na-zeleznicnej-stanici-v-seredi-sa-stali-standardom/

Hromadná doprava je pre rozvoj regiónov a samozrejme, že aj životné prostredie mimoriadne dôležitá. My žiaľ o jej rozvoji viac hovoríme, ako konáme.

A aktuálny stav?

Dnes je Sereď výrazne obchádzaná autobusmi, vlakmi a z časti už musí byť aj autami. Aj tými, kto by inak Sereď navštívil, možno sa zastavil aj v niektorom z obchodov, dal si kávu v kaviarni, či obed, alebo večeru v niektorej z reštaurácií.

Práve hromadná doprava je dôležitá v turizme a pozdvihnutí mesta a tým aj podnikateľov pôsobiacich v ňom.

Turizmus je dôležitou súčasťou prosperity miest a obcí všade na svete. Turisti totiž do regiónu prinášajú peniaze. Mestá vo svete ťažia z histórie, pamiatok, ale aj známych osobností, ktoré v nich majú korene, pôsobili, alebo dokonca sa preukázateľne „len“ niekedy v meste či dedinskej krčme zastavili a najedli.

Mimoriadne účinný marketing dokážu niektoré samosprávy nastaviť dokonca aj pri využívaní fiktívnych osôb, románových hrdinov, alebo dokonca jel na základe deja románu odohrávajúceho sa v ich meste, či na mesto sa akokoľvek viažúceho.  Stačí spomenúť Londýn s adresou  Baker Street, kde na adrese 221B žil svetoznámy Sherlock Holmes, miesto pobytu a pohybu Nostrodama, lokality kam autor vložil dej románu  Da Vinciho kód, alebo Vraždy v Orient exprese ťažiacom na románe Agathy Christie ešte aj dnes.

K Seredi sa síce veľa slávnych mien neviaže, no mesto si vyslúžilo záujem Slovenska  kriminálnymi živlami políciou odchytenými v akciách VENAL a ako mesto, kde drogy záujemca zoženie takmer všade.

S najväčšou pravdepodobnosťou niekomu takýto stav vyhovoval. No mladým rodinám dnes vyhovuje len ťažko.

Je čas s týmto niečo zmysluplné urobiť. Napíšte v diskusii, či vám upadanie Serede desaťročia nevyužívajúcej výbornú polohu pri rýchlostnej ceste prepájajúcej západ Slovenska s východom a pri rieke Váh, vyhovuje, alebo máte záujem  zapojiť sa do aktivít, ktoré tento stav zmenia. Aby sa tu naším deťom žilo lepšie.

Hlasujte v ankete a vyjadrite svoj názor na dopravnú infraštruktúru v meste, ako aj napojenie mesta na hromadnú dopravu. Názory, postrehy a návrhy napíšte do diskusie.

Ďakujeme.

[democracy id=“28″]