Skip to content

Za socializmu sme používali registračné pokladne a kalkulačky. V Sovietskom zväze počítadlo „sčot“ счёты. Niekde ho používajú aj teraz…

Malé nahliadnutie do histórie obchodu socialistického Československa a bývalého Sovietskeho zväzu a jeho satelitov, nám ukáže rozdiely vo vyspelosti, kultúre a zvyklostiach už na prvý pohľad.

Aj za čias socialistického Československa, sme na pultoch obchodov videli síce objemné a mechanicko elektrické registračné pokladne a kalkulačky, no v bývalom ZSSR to boli skôr ručne písané paragony a mechanické počítadlá, tzv. sčoty счёты.

Treba povedať, že predavačky na týchto počítadlách rátali veľmi rýchlo, dokonca rýchlejšie, ako na kalkulačkách. Samozrejme, len jednoduché sčítavanie.

V krajinách bývalého  ZSSR nie je výnimkou vidieť na pulte v obchode a v rukách predavačky takýto drevený kúsok aj dnes. Zažili sme to nielen v Moskve, ale aj v Podnestersku.

Reportáž z Podnesterska nájdete tu: http://archiv.naexpediciu.sk/clanky/expedicia-moldavia-podnestersko-ukrajina-2015-cast-2-podnestersko/index.html

Dnes je niekoľko originálov tohto zaujímavého počítadla vystavených aj v Múzeu totality. Ide o kúsky privezené z Ukrajiny, kde sme ich zakúpili na blšom trhu.

Vystavený je tu aj originál registračnej pokladne ADS s paragonmi a ostatnými doplnkami, vrátane peňazí z čias socializmu.

 

 

 

Ruské počítadlo

Ruské počítadlo, zvané sčot nebo sčoty (счёты), sestává z rámu s nejčastěji deseti tyčkami, z nichž všechny mají 10 kuliček kromě jedné, která má 4 kuličky (pro výpočty s čtvrtrubly). V zemích bývalého Sovětského svazu se sčot používal běžně v obchodech až do 90. let 20. století, kdy byl nahrazen elektronickými kalkulátory.

Zdroj: Wikipedia.org

Téme sme sa venovali aj tu: