Skip to content

Pred 46 rokmi do vesmíru letel Vladimír Remek

Vladimír Remek (* 26. september 1948, České Budějovice) je český politik a diplomat, prvý česko-slovenský kozmonaut. Súčasne bol prvým cudzincom, ktorý sa zúčastnil medzinárodných pilotovaných vesmírnych letov programu Interkozmos v bývalom Sovietskom zväze. Remek bol 87. kozmonautom sveta, prvým z inej krajiny ako ZSSR a USA.

Interkozmos je názov pre kozmický program socialistických štátov. Jeho cieľom bol výskum a mierové využitie kozmického priestoru. Táto medzinárodná organizácia vznikla v roku 1967 v Moskve, no jej názov Interkozmos bol schválený až v roku 1970 na porade národných koordinačných orgánov. Vtedy boli dohodnuté aj pravidlá spolupráce. Spolupracujúce krajiny boli Bulharsko, Česko-Slovensko, Kuba, Maďarsko, Mongolsko, NDR, Poľsko, Rumunsko, Vietnam a Sovietsky zväz.

Úlohy organizácie patria do oblasti kozmickej fyziky. Okrem družíc Interkozmos boli vypúšťané aj výskumné výškové rakety Vertikal, určené na atmosférický výskum, ktoré dosahovali výšku asi 500 km.

Osobitosťou programu Interkozmos boli lety s medzinárodnou posádkou. Začali sa v roku 1978 práve spoločným letom sovietskeho a česko-slovenského kozmonauta na palube kozmickej lode Sojuz 28. Potom sa na týchto letoch postupne vystriedali kozmonauti všetkých vtedajších socialistických krajín združených v Interkozmos.

Zdtoj: Wikipedia.org