Ide víkend, tak si len tak pre zábavu predstavme, že by sa stal zázrak.

I

Aby bolo referendum platné, musela by sa ho zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. To sa z ôsmich pokusov podarilo zatiaľ iba jediný raz v roku 2003. Referendum vtedy podporovali všetky dôležité politické strany, ktoré sa išli dotrhať, len aby svojich priaznivcov dostali k urnám. Teraz na referendum vyzýva len Smer a mimoparlamentné strany HlasoSmer, SNS a Republika. Keby sme aj uverili prieskumom, aj tak by sme vyše dva milióny dvestotisíc voličov vééľmi ťažko naškriabali. Navyše, doterajšie skúsenosti potvrdili, že je veľký rozdiel medzi odpovedaním na anketovú otázku v prieskume a skutočnou ochotou ísť hlasovať. Tieto jednoduché počty ovláda aj Docent strážnej služby a preto si ani nedal veľkú námahu s formulovaním referendových otázok. A načo aj, keď ide len o signály, ktoré majú vyvolať nádej u trestne stíhaných kumpánov, že nie je všetko stratené a majú teda ešte chvíľu držať huby.
Ide víkend, tak si len tak pre zábavu predstavme, že by sa stal zázrak. Referendum by sa konalo, bolo by platné, voliči by odpovedali „áno“ na otázku: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ a vláda by bez kľučkovania demisiu podala.
O automatickom skrátení volebného obdobia však reč v referende nebola, parlament by preto zostal v rovnakej zostave ako doteraz. Po demisii vlády by bolo treba zostaviť nejakú inú vládu s podporou dostatočného počtu súčasných poslancov aby dovládla do riadneho termínu volieb. Tá by bola s vysokou pravdepodobnosťou veľmi podobná tej súčasnej, pretože parlamentné počty nepustia. Alebo možno aj nie, keby sa nejakí poslanci rozhodli prebehnúť na stranu súčasnej opozície. To však môžu urobiť aj bez tohto rýdzo účelového politického cirkusu, ktorý sa FicooPeľľovači budú znova snažiť vydávať za spontánne ľudové hlasovanie.
Účel tejto show celkom pekne vystihol Braňo Bezák.

Zdroj: FB

Pridať komentár

redakcia

Niečo o mne

Moje meno je Miloš Majko, pracujem akonovinár, redaktor nezávislých spravodajských portálov, občiansky aktivista v prvej línii.

V článkoch sa najčastejšie venujem tzv. nepohodlným témam.

—Vítam Vás na mojom blogu.